Každá generace na ženšen zapomene a pak ho znovu objeví

Každá generace na ženšen zapomene a pak ho znovu objeví

08.06.2021 | Sdílet na FB

MAGICKÝ ŽENŠEN SE S VELKOU SLÁVOU VRACÍ MEZI NEJSTATEČNĚJŠÍ BOJOVNÍKY ZA LIDSKÉ ZDRAVÍ. Nejúčinnějším ženšenem na světě je 6letý červený ženšen korejský neboli ženšen pravý. Pozor ale, to neznamená, že produkt s korejským ženšenem je opravdu kvalitní a bezpečný, protože je důležité:
1. Kolik miligramů ženšenu má přípravek obsahovat, aby fungoval a zároveň byl bezpečný pro dlouhodobé užití.
Ženšen k dlouhodobému užívání by měl obsahovat 10 % extrakt 6letého červeného ženšenu. Tzn. 300 mg účinných látek v jedné dávce. Denní dávka pro dlouhodobé užívání může být až 900 mg.

2. Krabička v cizím jazyce jen s nalepenou etiketou je většinou problém.
Nikdy se přesně nedozvíte jak a hlavně z jak kvalitního ženšenu byl přípravek vyroben. Navíc, rozeznat čínské znaky od korejských je složité. Vy si myslíte, že máte korejský ženšen a přitom může být z Číny. Tzn., že si v dobré víře koupíte korejsky vypadající produkt, ale ve finále si můžete dokonce i ublížit. Opravdu funkční a zdraví bezpečný produkt by měl deklarovat u každé šarže laboratorní výsledky.

3. Přípravek ze ženšenu nemůže být v nálevových sáčcích a louhovat se jako čaj.
Protože ženšen není čaj a pouze vylouhováním ženšenu v sáčku se účinků nedočkáte. K získání účinných látek je nutné kořeny ženšenu několikrát extrahovat při teplotě 85 ˚C po dobu 12 hodin. Jedná se o složitý proces, který je v domácím prostředí prakticky nereálný. Proto si ženšen v nálevovém sáčku opravdu nekupujte. Jedná se o předražené placebo!

4. Pokud chcete užívat ženšen pro zdraví, nekonzumujte přípravek ve formě plátků z kořenů.
Protože může být potenciálně nebezpečné takový typ přípravku dlouhodobě užívat. Správně fungující přípravek musí totiž obsahovat namíchaný poměr hlavního a vedlejšího kořene 70:30 dohromady. Jinak hrozí, že produkt bude fungovat kontraproduktivně. Pokud sníte jen kořen, tělo si z něj není schopno vstřebat účinné látky tak jako z extraktu.

5. Ženšenové tinktury nemohou vykazovat účinky prokázané ve studiích.
Tinktura je lihový extrakt. I když je to u některých bylin žádoucí a na místě, ženšen do této skupiny rozhodně nepatří. Dle tradičních postupů se totiž nedoporučuje extrahovat ženšen do alkoholu, ale výlučně do vodního prostředí. Navíc alkohol ve spojení se ženšenem nebyl nikdy klinicky hodnocen. Metodicky to není správné a doporučené.

6. Kombinace ženšenu s mateří kašičkou je většinou jen marketingový tah.
Mateří kašička je elixír mládí, někteří výrobci ji záměrně přidávají i do přípravků se ženšenem. Doporučené dávkování mateří kašičky je však 2 000 mg denně tak, aby produkt fungoval, a v dostupných ženšenových přípravcích na trhu je jen stopové množství. Navíc tako kombinace, na rozdíl od jujuby, není smysluplná.

„V oficiální lékařské literatuře je korejský ženšen doporučován ke správnému vyvážení imunity a prevenci negativních důsledků stresu. Navíc se jedná o nejprostudovanější bylinu na světě. Je ale velmi důležité znát nejen původ ale i složení ženšenových přípravků. Pokud je neznáte, mohou být v lepším případě neúčinné a v tom horším dokonce i zdraví škodlivé.“ PharmDr. Lucia Havlíková