Exosomy: Malí pomocníci s velkým účinkem na pleť

Exosomy: Malí pomocníci s velkým účinkem na pleť

06.11.2023 | Sdílet na FB
Exosomy přináší revoluci v omlazování pokožky. Že jste o nich ještě neslyšeli? Nevadí, přečtěte si náš článek a dozvíte se vše potřebné.

Exosomy si můžeme představit jako malé váčky, které jsou uvolňovány buňkami. A co je uvnitř, ptáte se? Uvnitř najdeme různé molekuly, včetně proteinů, lipidů a nukleových kyselin, které jsou „převáženy“ do buněk podle potřeby. Chcete donutit buňku, aby vyráběla kolagen? Nebo podpořit regeneraci pokožky? To vše a mnohem víc exosomy dovedou.

Exosomy jsou hlavně dobří v komunikaci

Superschopností exosomů je komunikace. Jsou takovými poslíčky, kteří se sousedními buňkami „sdílí“ důležité informace a ovlivňují tak jejich chování i funkci. Kromě toho na sebe dokáží navázat účinné látky a transportovat je přesně tam, kam je to zrovna potřeba. Trápí vás třeba vrásky, suchá pleť nebo pigmentové skvrny? Exosomy vstupují do hlubších vrstev pokožky a jsou připraveny poprat se s různými problémy pleti. 

Pokud se navíc v jednom produktu potkají exosomy s peptidy, vznikne skvělá synergie. Třeba jako v naší novince Nine Tails séru od korejské značky Gibest, které zmizíkuje vrásky ihned po aplikaci.

Kde všude můžeme zúročit potenciál exosomů?

Exosomy se získávají z různých zdrojů, jako jsou rostlinné buňky, kmenové buňky nebo mikroorganismy. V závislosti na původu exosomů se liší také jejich složení, velikost i účinky. Jmenujme tedy některé z různých benefitů, který nám tito malí pomocníci přináší.

1. Regenerace pleti
Hojení ran z části spočívá na mezibuněčné komunikaci právě prostřednictvím exosomů kožních buněk. Exosomy tak aktivně podporují regeneraci pokožky a zlepšují její texturu.
2. Podpora tvorby kolagenu
Říkali jsme si, že exosomy jsou dobří v komunikaci. Umí třeba buňkám říct, že musí produkovat více kolagenu, který už stářím odmítají vytvářet. Nikdo přece nechce přijít o pružnost své pokožky.
3. Dávka hydratace
Exosomy také mohou obsahovat hydratační látky, které krásně dopraví až do hlubokých struktur pleti.
4. Boj s pigmentovými skvrnami
Exosomy mohou podpořit snížení produkce melaninu, pigmentu, který způsobuje ztmavnutí pokožky.
5. Posílení ochranné bariéry pokožky
Kožní bariéra je naším ochráncem před UV zářením, znečištěním a dalšími vlivy vnějšího prostředí. Exosomy nejen že pomáhají pokožce regenerovat, ale také posilují kožní bariéru a předchází tím jejímu dalšímu poškození.
6. Další klinické využití
Exosomy skýtají velký potenciál nejen v rámci kosmetického průmyslu, ale i v oblasti medicíny. Stejně tak jako mohou exosomy přinášet buňkám lipidy nebo třeba kolagenové peptidy, mohou transportovat i léčiva. Kromě toho je lze využít také jako terapeutické a diagnostické nástroje. Kde všude budou exosomy ještě pomáhat, to je zatím v rukách vědců.

 

Už nyní je ovšem jisté to, že exosomy představují inovativní způsob, jak zlepšit stav své pokožky. S nimi omlazovaní pleti začíná právě teď.

 

Zdroje:

  • Xiong M, Zhang Q, Hu W, Zhao C, Lv W, Yi Y, Wang Y, Tang H, Wu M, Wu Y. The novel mechanisms and applications of exosomes in dermatology and cutaneous medical aesthetics. Pharmacol Res. 2021 Apr;166:105490. doi: 10.1016/j.phrs.2021.105490. Epub 2021 Feb 12. PMID: 33582246.
  • Cho, B. a Duncan, D. (2023). Development of Exosomes for Esthetic Use. Exosomes - Recent Advances From Bench to Bedside. IntechOpen. Available at: http://dx.doi.org/10.5772/intechopen.111846.